Rośliny krzyżowe

Warzywa krzyżowe to warzywa z dużej grupy roślin kapustowatych, do których należą również inne rośliny, niewykorzystywane w kuchni. Do warzyw krzyżowych należą kapusta, brukselka, jarmuż, brokuły, kalafior, rzepa, rzodkiewka, a nawet rzepak. W warzywach krzyżowych jest wiele witamin i minerałów, błonnik pokarmowy, białko i pewne substancje decydujące o szczególnych właściwościach tych roślin. Dzięki dużej zawartości potasu rośliny krzyżowe wpływają pozytywnie na pracę układu sercowo naczyniowego, w tym pomagają w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Duża zawartość kwasu foliowego i witamin podnosi odporność organizmu, pomaga w zwalczaniu wolnych rodników i regulowaniu krzepliwości krwi.

Warzywa krzyżowe zawierają sulforan oraz przeciwutleniacze, dzięki temu są pomocne w zapobieganiu nowotworów pęcherza moczowego, krtani, żołądka, prostaty, jelita grubego, piersi i wielu innych. Szczególne właściwości w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej mają brokuły, czerwona kapusta, kalafior oraz jarmuż. To nie wszystkie prozdrowotne właściwości roślin krzyżowych, jest ich znacznie więcej zwłaszcza w zapobieganiu chorobie Alzheimera lub Parkinsona.

W stosowaniu roślin krzyżowych obowiązują pewne ograniczenia związane z obniżaniem wchłanialności jodu z innych produktów. Jod zawarty w pokarmach bogatych w ten pierwiastek jest niewykorzystany, dlatego takich produktów nie łączymy z roślinami krzyżowymi. Obniżenie zawartości jodu w organizmie grozi niedoczynnością tarczycy i jest niewskazane przy chorobie Hashimoto. Można sobie z tym poradzić poprzez gotowanie, ponieważ wówczas niekorzystne substancje ulatniają się.

Back to Top