Nerki są ważne

Nerki odpowiadają w organizmie nie tylko za filtrowanie przepływającej przez nie krwi, ale również za utrzymanie równowagi kwasowo- zasadowej. Jest to fakt ogólnie znany, ale jest często pomijany przez lekarzy różnych specjalności.

Nie tylko problemy z produkcją moczu powinny być wskazówką do wykonania oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi, również takie zaburzenia jak kwasica i zasadowica. Gazometria krwi w takim przypadku powinna również pociągać za sobą pobór krwi żylnej do badania kreatyniny.

Kreatynina to bardzo czuły wskaźnik wydolności nerek. Jej podwyższony poziom może świadczyć nie tylko o ostrej fazie choroby, ale również o jej postępowym charakterze. Normy dla badania poziomu kreatyniny we krwi to 0,6- 1,3 mg/ dl. Powinny być one ściśle przestrzegane. Jakiekolwiek odchylenia od normy wymagają konsultacji, wyższe stężenie kreatyniny i obniżone wymagają wizyty u lekarza.

 

Do najczęstszych przyczyn obniżenia poziomu kreatyniny należy wyniszczenie organizmu (brak mięśni, więc kreatynina się nie wytwarza). Podwyższony poziom koreluje z niewydolnością nerek różnego pochodzenia. Pamiętajmy jednak, że choroby nerek to nie tylko niewydolność – często prawidłowy wynik kreatyniny stanowi maskę np. dla nowotworu.

 

Więcej – http://www.webmark.pl/zdrowie/kiedy-podejrzewac-niewydolnosc-nerek/

 

Back to Top