Atrakcje w okolicach Kostrzyna

Atrakcje w okolicach Kostrzyna

Jeśli ktoś będzie na festiwalu w Kostrzynie to ma możliwość odwiedzenia kilku ciekawych miejsc, które leżą z boku od głównych tras. W samym Kostrzynie atrakcja jest nieistniejące stare miasto, odgruzowane przed kilkunastu laty. Mozna pospacerować po starych ulicach, przy których niestety nie ma domów, obejrzeć miejsce, w którym stał okazały zamek. Obok dość dobrze zachowane pozostałości po twierdzy, która na tych terenach była jedną z większych. Twierdza leży nad odrą, a obydwa obiekty zbudowano miedzy Odrą i Wartą. Twierdza miała 4 dodatkowe forty satelickie, jeden z nich jest w Niemczech, pozostałe w Polsce. Bardzo blisko miasteczka namiotowego leży Fort Sarbinowo. Praktycznie od Kostrzyna zaczyna się Park Narodowy „Ujście Warty”, który najlepiej zwiedzać od strony Słońska.

W Słońsku znajdują się ruiny zamku Joannitów, którego początki sięgają 1341 roku, a Joannici posiadali go od 1426 roku (zobacz – https://discover.pl/zamek-joannitow-w-slonsku/ ). Zbudowany pierwotnie jako rycerski dwór obronny dopiero w połowie XVI wieku doczekał się rozbudowy – zbudowano wieże i wykopano fosę. Po zniszczeniach w wojnie ze Szwedami zamek został odbudowany dopiero 1688 roku jako barokowa rezydencja z zachowanymi cechami obronnymi dzięki fosie. Fosa została zasypana przy okazji kolejnej przebudowy 100 lat później, zburzono również mury obronne. Po likwidacji zakonów, zamek przejęło stowarzyszenie artystyczne poz nazwa Zakon Joannitów, utworzono muzeum, zebrano archiwum. Po II wojnie światowej archiwum zaginęło, zamek był nieużytkowany i niszczał. Spłonął w 1975 roku i obecnie są to ruiny. Rozpoczęto prace zabezpieczające, aby zamek był dostępny jako trwałe ruiny.

Po drugiej stronie Warty jest miejscowość Dąbroszyn, a w niej pałac rodziny von Schoning z XVII wieku (więcej – https://discover.pl/palac-w-dabroszynie/ ). Pałac kilkukrotnie przebudowywano, dzięki czemu jest mieszanina stylów barokowego, neogotyckiego i klasycznego. Obok pałacu założono park francuski, dość szybko zamieniony w park angielski. Tuż obok pałacu zbudowano kościół (XVII wiek). Mieści się w nim mauzoleum rodziny właścicieli majątku. Pałac przetrwał II wojnę światową, głównie dzięki temu, że należał do majątku PGR. Obecnie opuszczony, gmina wykonała remonty zabezpieczające i wystawiła pałac na sprzedaż. Z Dąbroszyna niedaleko do Chwarszczan, w których można zobaczyć kaplicę Templariuszy. Z tej strony wart można również zwiedzać Park Narodowy „Ujście Warty”.

Back to Top